:: دوره 1، شماره 1 - ( زمستان - 1391 ) ::
دوره 1 شماره 1 صفحات 23-19 برگشت به فهرست نسخه ها
کاربرد سلول های پرتوان بنیادی القایی اختصاصی بیمار از طریق برنامه ریزی مجدد ژنتیکی سلول های سوماتیک در درمان بیماری های نورودژنراتیو
مصطفی مدرس موسوی، امیر قائمی، طاهره قدیری، شاهین محمد صادقی*
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران. ، drshmsadeghi@gmail.com
چکیده:   (13633 مشاهده)
مقدمه: بیماری های نورودژنراتیو گروهی از بیماری های حاد و یا مزمن می باشند که بسته به عامل و یا شرایط بیماری باعث از بین رفتن سلول های نورون و گلیا در نقاط مختلف مغز و نخاع شده و هنوز به علت عدم شناخت کامل این عوامل و شرایط دخیل در آنها، درمان قطعی برای آنها وجود ندارد. ضمن اینکه معمولا مدل های قابل اعتمادی جهت بررسی این بیماری های نورودژنراتیو که اختصاصی بیمار باشد در دسترس نمی باشند. اگرچه در سال های گذشته روش های درمانی جدیدی همچون درمان از طریق سلول های بنیادی جنینی و بالغ مطرح شده اند اما بعلت محدودیت هایی نظیر مشکل بودن نگهداری سلول های بنیادی جنینی و تهاجمی بودن روش های استخراج سلول های بنیادی بالغ و عدم قدرت تمایز آنها به تمامی رده های سلولی در سالهای اخیر روش جدید تولید سلول های پرتوان بنیادی القایی از طریق برنامه ریزی مجدد ژنتیکی سلول های سوماتیک در مطالعات بیماری های نورودژنراتیو به کمک محققان آمده و منجر به تولید سلول های پرتوان بنیادی القایی اختصاصی این بیماریها گردیده است. نتیجه گیری: در این زمینه تا به حال محققان اقدام به تولید سلول های پرتوان بنیادی القایی اختصاصی بیماران مبتلا به آمیولترال اسکلروزیس و پارکینسون نموده و شرایط را برای تمایز آنها در محیط آزمایشگاهی به سمت سلول های نورون و گلیا فراهم نموده اند. این روش امید به درمان این بیماریها را در آینده دوباره زنده کرده است.
واژه‌های کلیدی: سلول های پرتوان بنیادی القایی، سلول های بنیادی چندتوان، بیماری های نورودژنراتیو، مرگ سلولی
متن کامل [PDF 1771 kb]   (2280 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: تحقیقات پایه در علوم اعصابXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 1، شماره 1 - ( زمستان - 1391 ) برگشت به فهرست نسخه ها