:: دوره 4، شماره 2 - ( بهار - 1395 ) ::
دوره 4 شماره 2 صفحات 86-65 برگشت به فهرست نسخه ها
معرفی فناوری‌های تحریک مغناطیسی وراجمجمه‌ای و تحریک الکتریکی وراجمجمه‌ای: کاربردهای آن‌ها در ارتقاء عملکردهای شناختی و بازتوانی شناختی
محمد جواد اسلامی زاده، شهرام بهبهانیان، سید محمد مهدوی، محسن افتاده حال*
پژوهشگاه علوم شناختی، شهر پردیس، بلوار موسسه، تهران، ایران ، dr.oftadeh@gmail.com
چکیده:   (8813 مشاهده)

مقدمه: فناوری­ های تحریک­ کنندۀ غیر­تهاجمی مغز، ابزاری قدرتمند در تحریک و دستکاری عملکردهای مغزی هستند. استفاده از چنین ابزاری کاربردهای متعددی در افراد سالم به­ منظور ارتقاء قابلیت­ های شناختی و در افراد دچار اختلالات روانپزشکی مانند استرس و افسردگی به­ منظور بازتوانی شناختی دارند. از جمله فناوری­ هایی که سابقۀ نسبتاً طولانی در بالین دارند تحریک مغناطیسی وراجمجمه ­ای و تحریک الکتریکی وراجمجمه ­ای را می توان نام برد. در فناوری تحریک مغناطیسی وراجمجمه­ ای امواج مغناطیسی از یک هستۀ فلزی که در مجاورت جمجمه قرار می گیرد ساطع شده و موجب به جریان افتادن جریانات یونی در بافت عصبی می­ گردد. در فناوری تحریک الکتریکی وراجمجمه­ ای الکترودهایی بر روی پوست سر نصب شده و تحریک الکتریکی صورت گرفته و از این طریق موجب دستکاری عملکرد مدارهای عصبی می­ شود. نتیجه‌گیری: در این مطالعه، به معرفی فناوری­ های تحریک مغناطیسی وراجمجمه­ ای و تحریک الکتریکی وراجمجمه­ ای و کاربردهای آن­ ها در ارتقاء شناختی و بازتوانی شناختی آن­ ها می­ پردازیم.

واژه‌های کلیدی: شناخت، تحریک مغناطیسی وراجمجمه ‌ای، تحریک الکتریکی وراجمجمه‌ ای
متن کامل [PDF 1009 kb]   (9346 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: نوروفيزيولوژيXML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 4، شماره 2 - ( بهار - 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها